Úvod o Absinte

 • Hlavné aktívne bylinná súčasť absintu bol až donedávna thujon. Stále viac sa ale hovorí o tom, že ide o efekt mnohých bylín ako je valeriána lekárska, ktorý spôsobuje depresie spoločne s ďalšími bylinami. Thujon sa vyrába z paliny, ale existujú odrody paliny, ktoré na výrobu absintu nie sú vhodné, pretože obsahujú thujonu príliš veľa, ale aj iné bylinky ako je šalvia majú určitý obsah thujonu. Autentický absint teda nemusí obsahovať merateľné množstvo tejto látky. Rímsky palina tiež obsahuje thujon a používa sa ako prísada spolu s Artemisia absinthium. Ten sa objavuje po primárnej destilácii absintu, zatiaľ čo Artemisia Pontica sa používa pre dofarbenie destilovaného nápoje. Thujon je možné vyextrahovať počas destilácie a farbenie.  
 • Kúpte si absint vyrobený nejakú poprednou európskou liehovarom. Vo Francúzsku. Španielsku, Švajčiarsku a Českej republike sa vyrába veľmi kvalitné autentický absint.
 • Palina je horký a ďalšie byliny slúži na to, aby jeho chuť trochu zjemnili. Kvalitné absint sa destiluje určitým spôsobom, aby výsledný produkt nebol tak horký. Rovnako ako kvalitné koňaky sa musí absint destilovať šetrne a dôkladne a jeho "srdce" tvoria najlepší nápoj, zatiaľ čo z "chvosta" sa robia menej kvalitné absint. Autentický absint by mal však chutiť dosť horca, pretože horká chuť je známkou toho, že obsahuje palinu.  
 • Palina a ďalšie byliny môžu byť k absintu pridané v priebehu destilačného procesu a je možné použiť rôzne metódy. Výsledok sa líši príchuťou, farbou a koncentráciou thujonu. Rôzne pálenice teda produkujú absint s rôznym obsahom thujonu.  
 • Niektoré moderné pálenice vyrábajú absint, ktorý sa veľmi podobá pôvodnému absintu. Pretože bol tento nápoj dlho zakázaný, umenie jeho výroby sa stále ešte piluje. Preto sa najkvalitnejšie absint vyrába s použitím starého vybavenia a s dodržaním historických receptov a metód. Niektoré z týchto techník sú veľmi zložité a nie je ľahké je dnes napodobniť.  
 • Kvalitné absint sa vyrába tak, že sa byliny pridávajú pri destilácii. Byliny by nemali len vytvoriť charakteristickú farbu nápoja. Farbu nápoj dostáva až neskôr, keď sa byliny iba namáčajú do už destilovaného alkoholu. Tomuto postupu sa hovorí bylinná macerácia (bez ďalšej destilácia). Absint horšej kvality sa vyrába väčšinou z bylinné lúhovanie a počas destilácie sa žiadne byliny nepridávajú. Veľmi nekvalitné absint sa môže vyrábať z lacných bylinných extraktov a často obsahuje aj umelé prísady a farbivá. Takýto absint môže byť paradoxne docela drahý a obsahovať zavádzajúce informácie na etikete. Tradičné recepty na absint si žiadajú maceráciu prírodných bylín, celého paliny, anízu, sladkého drievka, veronike, feniklu, medovky a archangeliky. Pôvodný macerácia môže byť destilovaná, z čoho vznikne alkohol vhodný na ďalšie macerácii bez destilácie.  
 • Pri nákupe absintu a podobných produktov si prečítajte etiketu a kupujte len absint z dôveryhodných zdrojov.  
 • Ak vám absint nechutí, existujú varianty bez anízu a ďalších bylín, ktoré spôsobujú sladkého drievka chuť.

 

             

Varovanie .  

 • Absint s vysokým obsahom thujonu môže byť škodlivý. Thujon je toxický (hlavne vo vysokých koncentráciách). Spôsobuje kŕče a viaže sa na receptory gamma-aminobutyrické kyseliny 1 (GABAA) v centrálnom nervovom systéme. Obsah thujonu v európskych absintu je regulovaný a tieto nápoje teda nie sú škodlivé. Absint nie je ilegálne drogou, ale thujon je kvôli svojej toxicite regulovaný. Neodporúča sa vypiť viac ako 2-4 drinky s absintom na posedenie. Akútna príjem absintu nie je škodlivý, ale chronická konzumácia môže spôsobiť problémy (rovnako ako každý iný alkohol).  
 • Absint s označením "horký" môže obsahovať väčšie množstvo thujonu, až 35 mg / kg.
 • Nikdy nepite absint len preto, že obsahuje thujon. Receptory GABAA, na ktoré thujon pôsobia, sú tiež pod vplyvom antioxidantov. Tieto látky nie sú toxické, ale nájdete ich v netoxických bylinách, ako je harmanček alebo kozlík.  
Tento web používa súbory cookie. Ďalším prechádzaním tohto webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií tu.